Ср, 24.04.2024
Композитор
Меню сайту

Категорії каталогу
Публіцистика [63]
Все що могло би бути у журналах чи газетах
Наукові статті, матеріали конференцій [12]
Афоризми [3]
Українська мова [9]
Митці про українську мову. Цитати, есе.
Відкриті листи [4]
Мова в опері [3]
Пошук
$
Статистика
Посилання
    статистика Яндекс.Метрика
Головна » Статті » Статті » Публіцистика

Бандура і електроніка на EM-візії

Поспішаємо поділитися враженнями від концерту електронної музики, який відбувся вчора, 22 грудня, у кнайпі Kontrapunkt, що на Подолі. Концерт відбувався в рамках проекту EM-Visia.

Виконується твір "Please wait..." Юрія Булки. За мікшерським пультом - Алла Загайкевич

Звучить "Друже Лі Бо.." Алли Загайкевич.

Так, на бандурі можна грати й смичком

Єлізавета Соловйова виконує композицію Чень Юнцзя "Ancient Silk".

;

У концерті звучали твори переважно студентів і випускників київської консерваторії, а також львів'янина Юрка Булки і звичайно, твори самої натхненниці ЕМ-Візії  - Алли Загайкевич.

Детальну програму можна оглянути в групі на Фейсбуці, а ми опишемо лише деякі враження.

В першому відділі звучала електроніка зі струнними інструментами ансамблю Ensemble From Scratch. Що цікаво, диригент диригував усіма, тобто комп'ютером теж, і відповідно електронна складова так само як і акустична набувала неабиякої спонтанності. 

В першому з половиною відділі звучали електронні твори без участі акустичних інструментів. Найбільших овацій удостоївся твір  Юрка Булки "Please wait..." для  комп'ютера, що генерує музику в реальному часі. Завдяки тому, що в алгоритмі генерування цього твору наявні випадкові величини, кожного разу твір генерується дещо в інший спосіб, отже кожне його виконання є унікальним, мабуть набагато більш унікальним, ніж  виконання класичних творів, доблесно визубрених піаністами. Привабливою і сучасною є ідея твору - осмислення процесів, які відбуваються, коли на екрані  комп'ютера висвічується надпис "please wait" (англ. "будь ласка зачекайте"). Видовжені, повільно змінювані електронні звуки дуже влучно відображають процес очікування, і, нарешті досягнення "100%" є логічним фіналом твору, який не може не викликати овації залу.

В другому творі електроніка звучала в дуеті з бандурою.  Представлені твори раніше виконувались, але на китайському інструменті - гуджені, про що ми писали. Тому певною інтригою для нас було питання - чи можна виконати на бандурі те, що написано для ґуджену, і зокрема - мікроінтервальні нюанси?  

Виявляється, що можна. Принцип той же, що і на ґуджені - для цього слід правою рукою защипувати потрібну струну. а лівою - притискати струну нижче підструнків. Ефект точнісінько той самий. Так само на бандурі можна грати тремоло медіатором, і розлогі швидкі арпеджіо. Твір китаянки Чень Юнцзя "Ancient Silk" прозвучав на бандурі з відмінним китайським колоритом, і довів, що будь-які тонкі нюанси інтонування на бандурі можна виконати, головне  - вміти. 

У творі Алли Загайкевич можливості бандури відкрилися ще ширше. Тут на бандурі грали також смичком, тримаючи інструмент як віолончель, а також як на препарованому роялі, тримаючи інструмент горизонтально. Електронна складова в цьому творі також була найбільш різноманітною, власне завдяки обробці звуку в реальному часі просто не можливо було зрозуміти, де знаходиться та межа, за якою закінчується акустика і починається електроніка.  

 І, звичайно ж, наше захоплення викликає бандуристка Єлізавета Соловйова - в такому новаторському авангардовому дусі на бандурі мабуть не наважувався грати ще ніхто.

 

 

 

Категорія: Публіцистика | Додав: paleozavr (23.12.2015)
Переглядів: 970
Усього коментарів: 0

Добавлять коментарі могут только зареєстрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Півтон Безвухий © 2024