Сб, 23.11.2024
Композитор
Меню сайту

Категорії каталогу
Публіцистика [63]
Все що могло би бути у журналах чи газетах
Наукові статті, матеріали конференцій [12]
Афоризми [3]
Українська мова [9]
Митці про українську мову. Цитати, есе.
Відкриті листи [4]
Мова в опері [3]
Пошук
$
Статистика
Посилання
    Яндекс.Метрика
Головна » Статті » Статті » Публіцистика

Тилик І. Світова класика Українською.

«СВІТОВА КЛАСИКА УКРАЇНСЬКОЮ»


Сучасне життя неможливо уявити без новітніх інформаційних технологій. Вони формують комунікативну структуру цивілізованого суспільства, наповнюючи сьогодення розмаїтим спектром віртуальних можливостей, котрі ще донедавна здавалися фантастичними.

Величезну роль у цьому відіграє всесвітня інформативна структура «Wikipedia», 15-річчя від часу створення якої урочисто відзначається в ці дні. її виникнення стало якісно новим глобальним кроком людства, котрий можна порівняти хіба з виходом людини у космос, висадкою на Місяць або подорожами до інших планет. Реалізація першої англомовної концепції «Wikipedia» припала на січень 2001 року й цілком збіглася в часі з астрономічним початком нового MILLENIUM'a. Це є, вочевидь, символічним і засвідчує незриму детермінованість та взаємопов'я-заність аспектів земного буття. Втім, облишмо вищі сфери і звернімося до подій і фактів.

Як і передбачали ініціатори проекту «Wikipedia», його практична реалізація зробила справжню революцію в інформативно-аналітичній сфері. Це влучно охарактеризував один із її фундаторів - Дж. Вейлз: «Уявіть собі світ, в якому кожна людина на планеті має вільний доступ до всіх знань людства».


Важливим аспектом розвитку української Вікіпедії для національної культури є застосування вікімедіа-технологій для поширення професійного україномовного перекладу творів світової класи-
ки. Одним із перших музичних діячів, хто усвідомив це, став київський композитор, піаніст і науковець Андрій Ігорович Бондаренко. З 2006 року він активно долучається як автор і редактор до розвитку україномовного концепту Вікіпедії, а незабаром стає ініціатором заснування довготривалого інтерактивного вікімедіа-проекту «Світова класика українською».


Першим кроком стала підготовка і публікація електронної та друкованої версій україномовного варіанту французькомов-ної опери Д. Бортнянського «Сокіл». У березні 2014 року за підтримки громадської організації «Вікімедіа Україна» відбулось успішне виконання опери «Дідо-на і Еней» Г. Перселла у високохудожньому українському перекладі О. О' Лір. (Художній керівник- О. Дондик).

Серед нових творчих досягнень А. Бондаренка - концерт з нагоди 15-річчя «Вікіпедії», що предеганш щзичні проекти, якими займають ся редактори україномовної версй енциклопедії. На концерті прозву чали інструментальні й вокальні твори зарубіжних та українських композиторів різних епох і мис тецьких напрямків. Всі вокальні твори зарубіжних митців (деякі взагалі вперше) звучали в украв-ських перекладах Д. Ревуцького, М. Зерова та сучасних авторів.

Справжньою мистецькою родзинкою заходу стала світова прем'єра твору А. Бондаренка - «Гімну Вікіпедії». У цьому задумі, який за характеристикою автора є «дещо саркастичним», композитору вдалося напрочуд вдало й дотепно поєднати декілька сучасних стильових напрямків - від жанрових елементів peny та «heavy-metal» до оригінальної джазової імпровізації з притаманною їй чіткою метро-рятмй-ною детермінованістю, й водись час, «квазі-рубатністю». В основу твору покладено тексти інтер-нет-енциклопедії, її основних засад і правил. Таке оригінальне творче вирішення створило неповторний гумористично-оптим^ тичний колорит, наповнивши присутніх животворною енергією молодого завзяття.

Тож популяризація україномовних концептів музичної класики заповнює ті прогалини в нашій культурі, які так дошкуляють у такий не-простий і. водночас- духовно піднесений час національного прозріння і патріотичного змужніння.

Кандидат мистецтвознавства
Ігор Тилик

Категорія: Публіцистика | Додав: paleozavr (18.04.2016) | Автор: Ігор Тилик
Переглядів: 1351
Усього коментарів: 0

Добавлять коментарі могут только зареєстрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Півтон Безвухий © 2024