Чт, 07.11.2024
Композитор
Меню сайту

Категорії каталогу
Теорія [34]
Історія [28]
Напрямки [15]
Напрямки музики, пора би їх всіх класифікувати
Жанри [18]
Українські композитори [30]
Тут міститься інформація про композиторів
Композитори Європи [24]
Інструменти і обладнання [13]
Українські співаки та співачки [2]
Музичні діячі [2]
Пошук
$
Статистика
Посилання
    Яндекс.Метрика
Головна » Статті » Музична енциклопедія » Історія

Консерваторія

КОНСЕРВАТОРІЯ (лат. conservatorio — прихисток. притулок. від лат. conservare — зберігати, охороняти). Традиційна у багатьох країнах назва спец. муз. шкіл переважно середнього чи вищого рівня підготовки. Спочатку консерваторіями називали в (тали притулки для бідних дітей дітей-сиріт. У цих закладах дітей навчали різних ремесел, особливо музики. В!д 17 ст. !нстр. музика і спів стали основною профеасю, якої набували вихованці К, Першою К. була засн. 1537 "Conservatorio 3. Maria di Loreto* в Неалолі. Упродовж 16 ст. було відкрито ще декілька К. у Неаполі й Венеції. Протягом 17—19 ст. було Відкрито ряд навч. закладів у різних країнах (Рим, Париж. Стокгольм. Болонья. Відень, Берлін, Лондон, Будапешт, Лейпціг. С.-Петербург. Москва та ін.), що мали різні назви — К., академія, ліцей, вища школа музики. муз. інститут, коледж тощо. 3 поч. 20 ст. більшість спец. муз. шкіл. що дають вищу муз. освіту. мають назву К., академія, вища школа, коледж. рідше — муз інститут. У більшості країн К. готують лише музикантів-виконавців, педагогів вик. дисциплін, композиторів, натомість музикознавці здобувають освіту в ун-тах. Незважаючи на різні нац. системи освіти й методики а усіх К. проводять-ся заняття зі спец. дисциплін, історії музики та муз.-теор. предметів.

 

В Україні першу К. було створено у Львові (1854) як інституцію Галиц. муз. товариства. а також у Києві й Одесі (1913) на базі училищ ІРМТ, шкіл Рос. муз, товариства. У ході визвольних змагань статусу вищого мист. навч. закладу набув також Муз. ін-т М. Лисенка в Києві. Фактично вищу муз. освіту давали також Львів. муз. ін-т А, Нементовської (засн. 1902. з 1931 перейменований на Консерваторію ім. К. Шимановського). Консерваторія Польс. муз, тов-ва (див. Галицьке музичне товариство) та Вищий музичний інститут (засн. у Львові 1903, з 1912 — ім. М. Лисенка). 1912 А Хибінський заснував у Львів. ун-ті першу на укр. землях кафедру музикознавства (з 1914 — ін-т історії музики. з 1920 — ін-т музиколопії). Ці заклади стали базою для розбудови системи вищої муз. освіти на укр, землях під юрисдикцію (у різні роки) УНР УРСР, Польс. Республіки. Консерваторії функціонували також у Львові і Києві в часи нім. окупації 1941-44.
Держ. К., що функціонували п!д різними назва-ми в найбільших культурних центрах України за часів кол. СРСР (Київ. Львів. Одеса, Харків. Донецьк). склали після 1991 базову систему вищої муз. осв!ти незалежної України. Вищу освіту з деяких спеціальностей муз. мистецтва дають також ж-тн (ун-ти) культури та Київ. нац. ун-т культури ! мистецтв {КНУКіМ), Здобути вищу музикознавчу освіту й набути вищої вик. і комп. майстерності в Україні можна лише у нижче-згаданих закладах консерваторського типу: Нац. муз. академії ім. П. Чайковського (Київ), Львів. нац. муз. академії. М. Лисенко, Одес. держ, муз. академії ім. А. Нежданової, Донец, держ. муз. академії ім. С. Прокоф'єва та Харків держ. ун-ті мистецтв ім. І. Котляревського. 2006 у Дніпропетровську відкрито муніципальну К. (існувала як вищий навч. заклад 1919-24, відновлено як Дніпроп. консерваторія ім. М., Глінки.

 

Б.Сюта



Джерело: http://Українська музична енциклопедія, т.2, с.528
Категорія: Історія | Додав: paleozavr (03.01.2018) | Автор: Богдан Сюта
Переглядів: 1076
Усього коментарів: 0

Добавлять коментарі могут только зареєстрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Півтон Безвухий © 2024