Сб, 23.11.2024
Композитор
Меню сайту

Категорії каталогу
Теорія [34]
Історія [28]
Напрямки [15]
Напрямки музики, пора би їх всіх класифікувати
Жанри [18]
Українські композитори [30]
Тут міститься інформація про композиторів
Композитори Європи [24]
Інструменти і обладнання [13]
Українські співаки та співачки [2]
Музичні діячі [2]
Пошук
$
Статистика
Посилання
    Яндекс.Метрика
Головна » Статті » Музична енциклопедія » Теорія

Музичний жанр
Музичний жанр (фр. genre - рід, вид, тип, манера) - багатозначне поняття, що характеризує класифікацію музичної творчості за родами і видами, з огляду на їх походження, умови виконання, сприймання та інші ознаки (зміст, структура, засоби виразності, склад виконавців тощо). Поняття музичного жанру відображає основну проблему музикознавства і музичної естетики - взаємозв'язок між позамузичними факторами творчості з її суто музичними характеристиками. Музичний жанр є одним із найважливіших засобів художнього ототожнення.

Поняття музичного жанру може розглядатися в більше широкому й більш вузькому аспекті. У більше широкому говорять про оперний, симфонічний, камерний жанр і т.д. У більше вузькому розрізняють жанри ліричної й комічної опери; симфонії й симфоніетти; арії, аріозо, каватини й т.п.

Класифікація жанрів

Існують різні способи класифікації музичних жанрів. Наприклад:
  • за умовами побутування і виконання розрізняють жанри народної, розважальної музики, камерної, симфонічної, хорової та театральної музики.
  • за «жанровим змістом» розрізняють культові та обрядові, масово-побутові, концертні та театральні жанри.
  • досить популярною є класифікація жанрів за умовами виникнення і побутування на первинні та вторинні, а в останні роки має сенс говорити і про  третинні жанри:

Первинні безпосередньо пов'язані з умовами їхнього побутування = вони виникли в умовах синкретичної форми побутування музики.
Вторинні жанри формувалися в умовах концертного виконавства, музика стає естетичним феноменом і на перший план виходять семантичні функції.
Третинні жанри виникають в умовах поширення звукозапису і, відповідно, шизофонічної форми побутування музики (див. шизофонія). На перший план тут виходять архітектонічні функції і нерідко виникає плутанина із поняттям стилю.

Жанри популярної музики

Популярній музиці найбільше властива плутанина термінів, за якої поняття жанру і стилю нерідко вживаються як тотожні. В американській літературі поширена думка про те, що жанр - це «категорія, що об'єднує музичні твори за стилем або основою музичною мовою», однак вона суперечить усій історії естетичної думки принаймні з античних часів, коли поняття жанру і стилю розглядалися як різні.

Задачею сучасного музикознавства є розробка термінології та класифікації, що дозволяла б адекватно пояснити явища не тільки академічної, але й популярної музики.

Півтон Безвухий

Література
  • Е.В.Назайкинский - Стиль и жанр в музыке - М., 2003
  • М.К.Михайлов - Стиль в музыке - М., 1981
  • Т. Чередниченко. Музыкальный жанр // статья в Музыкальном энциклопедическом словаре, "советская энциклопедия" 1990
Категорія: Теорія | Додав: composer (03.11.2009) | Автор: Півтон Безвухий
Переглядів: 5185
Усього коментарів: 0

Добавлять коментарі могут только зареєстрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Півтон Безвухий © 2024